CIESZ SIĘ ZDROWYMI KOLANAMI CZ.2


Kolejna część mojej ulubionej serii o kolanach.  Podstawowe błędy  i jak sobie pomóc!
4. Zadbaj  o swoje golenie!
Prostą zasadą jeśli mamy ból w stawie, bądź brakuje im  mobilności jest mobilizowanie mięśni powyżej i poniżej stawu(jednak najczęściej jest to bardziej skomplikowane). Wyżej zajęliśmy się mięśniami czworogłowymi ud teraz przejdźmy niżej, czyli do naszych goleni. 
Jeśli dużo chodzisz to niestety masz je prawdopodobnie przykurczone. Spięte mięśnie goleni ograniczają nam pełen zakres ruchu. W dodatku mięsień płaszczkowaty, piszczelowy tylny i brzuchaty łydki są odpowiedzialne za ułożenie prawidłowego łuku stopy (pisałem wyżej jak ważne jest ułożenie stopy, umiejętność poruszania się jeśli chce się mieć zdrowe kolana. Złe ustawienie stóp powoduje zapadanie się kolan do wewnątrz, a dalej sobie sami odpowiedzcie.

5.  zdrowy balans sił między przednią taśmą, tylną i ogólnie.
Niestety bardzo mało osób zwraca uwagę na balans strukturalny. Chodzi o to, żeby Każdy staw miał odpowiedni tomus mięśni antagonistycznych z agonistami(a nie jeden skrócony a drugi wydłużony). Musi być odpowiednie napięcie.   Niestety często zaniedbujemy naszą tylną taśmę. Niszczy to nasz balans, przez co jesteśmy bardziej podatni na kontuzję. Silne pośladki i m. kulszowo-goleniowe w stosunku 2:3 do czworogłowych pozwoli nam z większą szansą cieszyć się zdrowymi kolanami. Dodatkowo pośladki są mięśniami które utrzymują nasz cały układ w dobrej pozycji. Dlatego też powinno się je wzmacniać i rozluźniać
.Do tego często słabsza głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego uda  i zaniedbane mięśnie pośladkowe (szczególnie mięśnie pośladkowe średnie i małe[słabe i przykurczone) prowadzą w wielkim skrócie do niewłaściwego ustawienia naszej rzepki.

6. I jeszcze przywodziciele!
Niestety bardzo zaniedbywane. To przywodziciele odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej pozycji kolan. To także one są odpowiedzialne za rotacje nóg i stabilizacje ciała (gdy np. stoisz na 1 nodze). Więc nie ma nawet dyskusji, trzeba pamiętać o tych dużych i silnych mięśniach, które są położone po wewnętrznej stronie ud. Przez przykurczone te mięśnie możemy mieć spore ograniczenia jeśli chodzi o rotacje zewnętrzną przy np. przysiadzie.
Często przywodziciele są zbyt silne, a to wszystko  prowadzi  do złego ułożenia rzepki.

7. Podsumowanie
Trzeba pamiętać, że tak naprawdę wiele czynników może powodować ból  w tym stawie. Ciało człowieka jest bardzo skomplikowane i najlepiej zawsze wszystko konsultować specjalistą. Ja opisałem tylko te podstawowe, od których każdy z was powinien zwrócić uwagę podczas bólu, jako prewencja przed bólami i uszkodzeniami. Nie chcemy przecież doznać kontuzji. Pamiętajcie, że mobilizacja powinna mieć ręce i nogi i trwać odpowiednio długo i często. Często też zdarza się, że sytuacje z bólami lub brakiem mobilności nie są spowodowane tylko i wyłączne i skróceniem mięśnia, ale także stabilizacji. Trzeba brać poprawkę na to.
No i oczywiście, porządnie się rozgrzewaj przed treningiem!


Ciekawostki:
Stabilizacja w kolanie też jest bardzo ważna w zdrowych kolanach. Jeśli siadasz niestabilnie z dużymi obciążeniami, to narażasz się na poważne kontuzje. Dodatkowo dobrze jest trenować w luźnych spodniach, by nie ograniczały ruchu, oraz żeby trzymały ciepło. Odpowiednia temperatura ciała(rozgrzewka) jest bardzo ważna w stawach. Należy rozgrzewać całe ciało i poszczególne stawy.  STABILIZACJA CENTRALNA  

Kontakt ze mną: Kliknij tutaj>>> 

Komentarze

Popularne posty